dobre nawyki,  duże dzieci,  konsekwencja,  nawyk szczęścia,  parenting,  poczucie szczęścia,  posklejana rodzina,  posklejani,  rodzicielstwo,  szczęście,  wyzwalacz szczęścia,  związek

Poczucie szczęścia jako wyuczony nawyk.

Poczucie szczęścia…

Wyzwól w sobie dziecko, a poczujesz w sobie szczęście. Zacznij cieszyć się najmniejszymi drobnostkami, a każdego dnia poczujesz energię na to aby zwojować świat. Poczucie szczęścia jako wyuczony nawyk, to nie tylko teoria ale i racjonalne podejście do tematu tak często opisywanego w poradnikach.

Wszyscy wiemy (chociaż czasami zapominamy), że w rodzicielstwie, tak jak i w życiu nie ma żadnych gwarancji i żadnych niezawodnych rad.

Przeczytałam kiedyś mądre słowa, że „szczęście to nawyk, którego trzeba się nauczyć”. Na samym początku nie zgadzałam się z tą opinią bo moja teoria szczęścia w tym temacie była tylko podstawowa. Dopiero w momencie pracy nad sobą i uczenia się obsługi własnego „Ja”. Doszłam do podobnych wniosków wobec tak zwanego wyzwalacza szczęścia. Faktem jest to, że szczęścia jak i związanym z nim korzyściami, musimy się nauczyć. Musimy się  nauczyć czerpać z każdego dnia tyle, aby nie zapominać ani nie popadać w monotonny świat codzienności. Powinniśmy każdego dnia wstawać z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Każdy nowy dzień to nasza szansa na nowe lepsze  „Ja”. A im więcej pracujemy nad samym sobą tym więcej realnych i namacalnych korzyści z tego czerpiemy.

Rodzicielstwo to trudny etat tak samo dla matki jak i ojca.  Nie wszyscy chcą się na to zdobyć-doskonale to rozumiem. Podziwiam tych, którzy robią to na większą skale i wychowują więcej niż troje dzieci. Jak wiemy, każde dziecko jest inne i ma inną instrukcję obsługi. Jedno je łączy-mają nieodpartą radość życia, cieszą się  z najmniejszych spraw oraz umieją nie przejmować się opinią innych. To na nas rodzicach leży obowiązek, aby to szczęście nie zostało przez nie zatracone w momencie dorastania. A jak zniknie to szukajmy go nawet w najmroczniejszych zakamarkach.

Szukanie nawyków do poczucia szczęścia…

Ja jako mama szukam sposobu aby wyzwolić szczęście nie tylko w sobie, ale aby cała nasza posklejana rodzinka miała w nawyku poczucie szczęścia. Wyruszamy wspólnie w drogę aby je nabyć poprzez wspólne wycieczki, zainteresowania, zabawy i nawyki. Tworzymy swoje „posklejane” przyzwyczajenia, zabawy historie i teorie … co czasami dla innych może wydać się śmieszne i nie jakie, a dla nas ma ogromną moc i znaczenie. Nie jest prosto tworzyć coś od nowa i sklejać z kawałków, jedno jest pewne-WARTO. Watro kształtować w tych istotkach poczucie własnej wartości i potrzeby akceptowania najmniejszych sukcesów. Każdego dnia uczymy się wyzwalać szczęście biorąc przykład z naszych dzieci. Jako dorośli poważni ludzie, często jesteśmy w letargu dnia codziennego i życia w dorosłym zabieganym świecie. A więc trzeba wyzwolić szczęście i bawić się każdym dniem. Gwarantuję, że jest to recepta na wszystko co dotyczy życia w dorosłym świecie.

 

Nieprzerwana nauka…

Zdaje sobie sprawę, że nie zawsze jest odpowiedni moment na zabawę, bo przecież bycie dorosłym niesie ze sobą obowiązki. Postarajmy się jednak aby były one dla nas od dzisiaj przyjemnością a z czasem i one będą nam sprawiały radość. Trudno jest podjąć naukę w zdobywaniu nowych doświadczeń, gdy pozwolimy aby rządziły nami obowiązki i niekorzystne osoby. Najtrudniej jest zacząć i wejść konsekwentnie w swoje zamierzenia, bo jak wiemy najtrudniejszy jest pierwszy tydzień, miesiąc, rok… Lecz, gdy mamy obok siebie odpowiednie osoby nie musi się to okazać takim trudnym zadaniem. Często miewam chwilę wahania, chwilę kiedy nie mam już sił, momenty kiedy chce odpuścić i dać sobie spokój w dążeniu do celu. Myślę wtedy, że kroczę drogą po omacku, że nie widać żadnych rezultatów. Jest wtedy taki ktoś kto czasami mnie wkurza i uświadamia mi, że wiele już osiągnęłam, nauczyłam, zmieniłam… i dopiero wtedy otwieram swoje na pół przymknięte oczy i widzę wszystko w innym świetle. Może nie jest to szczyt Mont Everest, ale jest to mała górka, którą sama pokonałam.

Jestem z siebie dumna i każdego dnia nieprzerwanie uczę się dalej.*/88

Duże dzieci…

Więc bądźmy dużymi dziećmi i jak na duże dzieci przystało cieszmy się z tego z czego cieszą się nasze pociechy. Gdy my już jako dorośli nabędziemy ten nawyk będzie nam dużo łatwiej nauczyć tego innych. Połóżmy się na trawie, bujajmy w obłokach, wymyślajmy bajki, wymachujmy nogami, skaczmy, tańczmy, grajmy w piłkę, puszczajmy bańki, latawce,róbmy balony z gumy… szukajmy dżdżownic, łapmy żaby i skaczmy w kałużach. Nie myślmy wtedy co powiedzą sąsiedzi, znajomi, rodzina… cieszmy się, że możemy w taki prosty sposób oderwać się od naszej dorosłej codzienności. Powiecie, że nie macie tyle energii, że to dziecinne i wam nie przystoi-to nieprawda. Dlaczego uważacie, że takie zabawy są dla dzieci?  Dzieci tą właśnie energię i chęć życia czerpią z poczucia własnego szczęścia i nawyku cieszenia się każdą chwilą. Więc spokojnie, energii będzie z każdym dniem coraz więcej. Teraz już zmykam i idę wyzwolić w sobie dziecko puszczając bańki.

Wnioski …

Zastanów się kiedy ostatni raz będąc z dzieckiem na placu zabaw nie siedziałaś na ławce a bawiliście się razem ??? Kiedy tworzyliście własne bajki do poduszki??? Jak często mówisz  dziecku, że masz czas ??? Kiedy ostatnio bawiliście się razem przez pół dnia nie bacząc na obowiązki dnia codziennego??? Jak często w nagrodę dajesz dziecku telefon a nie siebie??? To tylko namiastka pytań jakie musimy sobie zadać -my rodzice.

Sama nad tym pracuje każdego dnia i znam realia, często popełniam błędy, ale jestem ich świadoma. Od takich najprostszych i codziennych zadań zaczyna się nasza nauka w nabyciu nawyku szczęścia, bo tylko codzienną konsekwentną pracą będę z tego realne i namacalne korzyści. Wyciągnij wnioski i działaj.

Poczucie szczęścia jest jak narkotyk. Uzależniasz się od niego i pragniesz więcej i więcej, lecz gdy nie wyrobisz sobie nawyku szczęścia-będziesz szukać na darmo.

 

 

 

 

Z przyjemnością polecam Wam szczerze z ręką na sercu fajny poradnik https://www.google.com/search?ei=NuXmXIH-M6eQrgSxlJCgCw&q=wyzwalacz+szcz%C4%99%C5%9Bcia+&oq=wyzwalacz+szcz%C4%99%C5%9Bcia+&gs_l=psy-ab.3..35i39l2j0i22i30.3655.3993..5407…0.0..0.102.292.1j2……0….1..gws-wiz.O4ECVmv9g0c

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *